Tervetuloa uudistettuun verkkokauppaan! Voit kirjautua sisään samoilla tunnuksilla kuin ennen.
✓Kotimainen verkkokauppa
✓Nopea toimitus
Koti

Lankavastus 1ohm 15W 5% (HSA15-1R)

Outlet
SKU#: HSA15-1R
Toimitettavissa 16 kpl (1-6 arkipäivässä)
Noudettavissa 16 kpl (2 tunnin kuluttua tilauksesta, ma-pe 9-17)
Alumiinikoteloitu lankavastus 1 Ω, 15 W (±5 %), ruuvikiinnitys ja juotoskorvakkeet. Kompakti vastus jarru- ja rajoituspiireihin sekä pulssikuormiin, ja se toimii täydellä teholla jäähdytyselementtiin asennettuna.

Määräalennus

  • Tilaa 10+ hintaan 2,95 €/kpl
  • Tilaa 50+ hintaan 2,60 €/kpl
3,45 €

Tuotekuvaus

Lankavastus 15W 1 Ω 5% (HSA15-1R)

Rakenne ja materiaali
Arcol/Ohmite HS15 -sarjan vastus on koteloitu alumiinirunkoon, jonka sisällä resistanssilanka on käämitty eristetylle rungolle. Rakenne on kompakti: rungon mitat ovat 19,9 × 21 × 11 mm ja bruttopaino vain 5,76 g. Alumiinirunko siirtää häviölämmön tehokkaasti kiinnityspintaan. Vastus kiinnitetään kahdella ruuvilla 14,3 × 15,9 mm:n reikäjaolla, ja liitännät ovat juotoskorvakkeet.

Sähköiset ominaisuudet
Resistanssi on 1 Ω ±5 %:n toleranssilla, ja lämpötilakerroin on ±100 ppm/°C. Nimellisteho on 15 W. Elementin rajajännite on 265 V, mutta nimellistehon rajaama jännite U = √(P × R) on resistanssilla 1 Ω noin 3,9 V, joten käytännössä jännite määräytyy tämän mukaan. Eristysjännite on 1400 V AC. Käämitty rakenne antaa hyvän pulssinkestokyvyn ja vakaan, lineaarisen käyttäytymisen. Resistanssialue sopii jarruvastuksiksi, käynnistysvirran rajoittimiksi ja snubber-piireihin sekä taajuusmuuttajien ja vaihtosuuntaajien tehopiireihin.

Lämpöominaisuudet ja asennus
15 W:n teho saavutetaan asentamalla vastus lämmönsiirtotahnalla mitoitettuun jäähdytyselementtiin tai metallipintaan. Ilman lisäjäähdytystä vastus kestää 7 W. Käyttölämpötila-alue on −55…+200 °C. Mitoita jäähdytys sovelluksen todellisen häviötehon mukaan.

Standardit ja käyttökohteet
Valmistaja ilmoittaa HS-sarjan täyttävän MIL-18546- ja IEC 115 -vaatimukset, ja se on RoHS-direktiivin mukainen. Tyypillisiä käyttökohteita ovat jarruvastuksia, käynnistysvirran rajoittimia, taajuusmuuttajia ja vaihtosuuntaajia sekä snubber- ja balansointipiirejä. Samasta HS-sarjasta löytyy muita resistanssi- ja tehoarvoja.

Tekniset tiedot

  • Tuotekoodi (Starelec): HSA15-1R
  • Valmistajan koodi: HS15 1R J (Arcol/Ohmite)
  • Tyyppi: Lankavastus, alumiinikoteloitu
  • Resistanssi: 1 Ω
  • Toleranssi: ±5 %
  • Teho: 15 W (jäähdytyselementillä), 7 W (ilman lisäjäähdytystä)
  • Lämpötilakerroin: ±100 ppm/°C
  • Elementin rajajännite: 265 V
  • Nimellistehon rajaama jännite (√(P × R)): noin 3,9 V
  • Eristysjännite: 1400 V AC
  • Käyttölämpötila: −55…+200 °C
  • Liitännät: Juotoskorvakkeet
  • Asennus: Ruuvikiinnitys, reikäjako 14,3 × 15,9 mm
  • Rungon mitat: 19,9 × 21 × 11 mm
  • Bruttopaino: 5,76 g
  • Standardit: MIL-18546, IEC 115
  • Direktiivit: RoHS-yhteensopiva; REACH: ei SVHC-aineita
  • Valmistusmaa: Iso-Britannia (GB)
  • Tullinimike: 8533.29

Yhteensopivat ja täydentävät tuotteet
Sopiva jäähdytyselementti ja lämmönsiirtotahna. Muita resistanssiarvoja ja teholuokkia löytyy HS-sarjasta.

Tuotetiedot

  • Toimitustila (1-6 arkipäivässä)
  • Tuotepolku Etusivu Elektroniset komponentitVastukset ja vastusverkotVastukset Lankavastus 1ohm 15W 5% (HSA15-1R)
  • Tuoteryhmä Vastukset
  • SKU HSA15-1R
  • N/A
    • resistor_family_single Lankavastus 15W 5% (HSA15)
  • Lisätiedot
    • resistor_type Lankavastus
    • operating_temperature -25...+190 °C
    • Valmistajan tuotesarja HSA10-sarja
    • Valmistajan tuotesarja HSA10-sarja
  • Sähköiset ominaisuudet
    • Jännitekesto (V ac) 265
    • Resistanssi (ohm) 1
    • Eristysjännite (V ac) 1400
    • tolerance ±5 %
    • connection Juotoskorvake
    • temperature_coefficient ±50 ppm/°C
  • Komponenttimitat
    • package Aksiaali